umywalka
Akcesoria łazienkowe

Jak odetkać umywalkę – sprawdzone sposoby

Zatkany odpływ w umywalce to jedna z najczęstszych awarii, które przytrafiają się w polskich domach. Włosy, osady z kosmetyków i mydła, a także resztki kamienia mogą gromadzić się w rurach i utrudniać odpływ cieczy. Zaczyna się od wolniejszego niż zazwyczaj spływania bieżącej wody, aż w końcu woda całkowicie się zatrzymuje i zalega w rurach i umywalce. Wielu ludzi zastanawia się jak odetkać umywalkę samodzielnie bez konieczności wzywania hydraulika. Oto najbardziej skuteczne sposoby.

Jak odetkać umywalkę – metody mechaniczne

Najprostszą i najbardziej intuicyjną metodą na to, jak odetkać umywalkę, jest użycie gumowego przepychacza do rur. Ten tani i popularny przyrząd znajduje się w większości domów i niejednokrotnie ratuje z opresji. Jest również prosty w użyciu – gumowy elastyczny kielich należy przyłożyć do odpływu i kilkukrotnie go przycisnąć, co wywoła efekt zasysania, w efekcie czego zgromadzone w rurach pozostałości mogą spłynąć w dół kanalizacji. Silniejszą opcją na to jak odetkać umywalkę, w przypadku gdy zwykły przepychacz nie da rady, jest sprężyna kanalizacyjna. To bezpieczny sposób udrożnienia rur, który wymaga odkręcenia syfonu i polega na fizycznym przepchnięciu zatoru.

jak odetkać umywalkę

Jak odetkać umywalkę – metody chemiczne

W drogeriach i supermarketach można znaleźć specjalistyczne środki chemiczne przeznaczone do udrożnienia odpływu. Osoby szukające sposobu jak odetkać umywalkę sięgają zazwyczaj po następujące rodzaje produktów:

  • żele do udrażniania rur,
  • proszki udrażniające,
  • globulki rozpuszczające zgromadzone zatory.

Wadą takich rozwiązań jest to, że zawierają one w swoim składzie silnie żrące substancje, mogące powodować podrażnienia i oparzenia, dlatego trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, nie wdychać wydzielanych przez nie oparów oraz bezwzględnie chronić przed nimi dzieci. Do często spotykanych metod na to, jak odetkać umywalkę należą także domowe sposoby naszych babć, w których wykorzystuje się takie składniki jak:

  • ocet,
  • sodę oczyszczoną,
  • sól,
  • wrzątek.

Jak odetkać umywalkę – profilaktyka drożności rur

Po skutecznym odetkaniu odpływu i przywróceniu swobodnego przepływu wody warto zadbać o profilaktykę – zamontować sitko zbierające zanieczyszczenia i prewencyjnie oczyszczać rury odpowiednim specyfikiem. Dzięki temu w przyszłości nie trzeba będzie po raz kolejny szukać rozwiązania jak odetkać umywalkę – najlepiej bowiem zapobiegać, niż leczyć.